Leadership And Creative Solutions 19917737
April 2, 2021
Environmental Science biology homework help
April 2, 2021

The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 11,200 gallons of direct materials that actually cost $42,400 were used to produce 6,000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was

 

“Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Code “Newclient”

The post The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. 1 answer below » appeared first on Homework Gig.

 

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

Essay Writing Service
ORDER NOW